Előre helyezett fejtartás – fejfájás, szédülés, vérnyomás problémák, koncentrációs zavarok összefüggése

Hírlevél feliratkozás

Iratkozz fel hírlevél csatornámra, hogy értesülj a legfrissebb hírekről és cikkekről:

Egy újabb érv, ami a helyes testtartás visszaszerzése mellett szól…

A fentebb, a címben felsorolt problémáknak egyenként is több okozója lehetséges. (Ennek a felsorolásába, részletezésébe nem mennék bele, nem az én területem és túlságosan hosszú is lenne.) Emiatt rendkívül fontos a részletes anamnézis, beteg vizsgálat és a képalkotó eljárások. Elsősorban ki kell zárni minden lehetséges egyéb okot, a biztonság kedvéért.

Ha minden lelet negatív, feltétlenül gondolni kell a testtartás rendezésére, mert az előre helyezett fejtartás egyik okozója lehet a felsorolt bajoknak, mert:

  • Csak a nyaki csigolyákra jellemző, hogy két oldalukon a haránt nyúlványaik tövében egy-egy kis lyuk található. Ezeken a lyukakon átbújva fut két artéria (arteria vertebralis). Ők szállítják a kisagyba az oxigénben és tápanyagokban dús vért. Kiegyenesedett nyak esetén a nyaki csigolyák egymás felett lépcsőzetesen előre mozdulnak. Ekkor ezek a lyukak is elmozdulnak egymáshoz képest, így „esetlegesen” megtörve az artériát, amelyben emiatt a vér akadályozva áramlik. Tehát pl. az oxigénből is kevesebb jut a kisagy területére. Ilyenkor romlik a koncentrációs képesség, okozhat fejfájást, szédülést, vérnyomás problémákat is.
  • Az előre helyezett fejtartás másik rossz következménye a kemény, feszes, letapadt nyak- és váll körüli izmok. Önmagában már a feszes és merev izomzat is okozhat fejfájást, rossz közérzetet.
  • Amint a fej előre helyeződik, az állkapocs helyzete is eltolódik. Ezzel bizonyos izmok tónusa megváltozik, ami szintén fejfájást is okoz. Ám az állkapocs elmozdulása még annyi mindent előidéz, hogy a későbbiekben egy egész posztot szánok erre.

Szóval érdemes mindenképpen olyan tornába kezdeni, ami segít visszarendezni a helyes testtartást, a fejet „visszatenni” a gerinc tetejére. Ekkor a fizikai terhelés már optimális lesz, és visszanyerhetjük a nyaki homorulatot is. Továbbá figyelmet kell fordítani a stressz kezelésére is, mert az a helyes testtartás mellett is okozhat izomfeszülést. Már önmagában a mozgás is kiváló erre a célra is, ám ha nem lenne elégséges, számtalan lehetőség van, amivel érdemes kiegészíteni a mozgást (meditáció, autogén tréning, kognitív viselkedésterápia, légzéstechnikák, stb.).

Tehát, gerinctornázz velem!

Keress bizalommal! Elérhetőségeim itt az oldalon.

Szeretettel,
Edina