szolgáltatásaim

Élőben & online

preventív gerinctorna

Gerinctornákat a videótárban találsz, és a videótáras bérlethez jár heti egy csoportos jelenléti óra is (egy családban egy óra használható fel, ha többen is szeretnétek jönni, az külön díjas). Az órákat több szempont szerint is tudod válogatni:

  • Különböző hosszúságúak (15-60 percesek), hogy az idődnek, és éppen aktuális energiaszintednek megfelelően tudj választani.
  • Edzettségi szint szerint választhatsz a könnyű kezdő, kezdő, középhaladó között.
  • Van szenior torna is az idősebb korosztálynak, illetve azoknak, akiknek bizonyos mozgások nehezebben mennek.

A videókban Veled együtt tornázom, és végig nagyon részletesen magyarázom, mutatom a gyakorlatokat, ha szükséges könnyebb-nehezebb alternatívákat is mondok.

Folyamatosan bővítem a videótárat. Ha bérleted van, minden videót elérhetsz, és kedvedre válogathatsz vagy tornázhatsz többször a kedvencedre.

A gerinctornáimat abszolút NMPT-s szemlélettel tartom, a helyes testtartás és mozgásminta van a fókuszban.

A preventív gerinctorna egyik célja a könnyed, fájdalommentes mozgás a hétköznapokban. Azt szeretném, ha közösen elérnénk azt, hogy a heti mozgás rendszeressé váljon az életedben, váljon életmóddá, szeresd meg a tornát és azt, amit általa nyerhetsz:

  • a mozgékony, hajlékony és erős testet
  • testtudatosságot
  • szuper egyensúlyérzéket
  • erős immunrendszert
  • jó/jobb memóriát, fókuszáltságot
  • jobb stresszkezelést és stressztűrőképességet
  • jobb emésztést, keringési rendszert
  • és nem utolsó sorban szép tartást is.

A gerinctorna legfőbb céljai:

  • a mobilizálás, vagyis a mozgékonyság visszaállítása,
  • a meggyengült izmok erősítése,
  • a megrövidült izmok, szalagok nyújtása,
  • a letapadt fasciák (izompólyák) feloldása.

Tehát a megbomlott izomegyensúlyt helyreállítjuk és folyamatosan tréningezzük az idegrendszert annak érdekében, hogy ami helyreállt, az úgy is maradjon.

Mi az és miért fontos?

NMPT – Természetes Mozgás Minta Tréning

Az NMPT egy olyan mozgásmintát helyreállító gyakorlatsor és egyben szemlélet, amely nem csak az izmokat, hanem az idegrendszert is megcélozza. A tréning segítségével megmutatjuk az idegrendszernek, hogy milyen parancsot továbbítson az izmoknak azért, hogy megtartsd vagy visszanyerd a helyes, egészséges testtartást. Rugalmas, mozgékony, és fitt testben ép a lélek.

A leggyakoribb indikáció az ELŐRE HELYEZETT FEJ és/vagy a HANYAG TARTÁS. Sajnos nagyon sokat látni manapság. Egyre fiatalabbak körében is.

Ez a testtartás nem csak egyszerűen nem szép. Súlyos többlet terhet ró a gerincre, tönkre téve a természetes kettős S alakú görbületét. Számtalan egészségügyi, és lelki gondot okoz a tulajdonosának.

Azt láthatjuk, hogy a vállak előre esnek. Túlságosan domború a hát felső szakasza. Előre helyezett a fejtartás, emiatt kiegyenesedett a nyak és egy banyapúp is látszik.

Ilyenkor az történik, hogy elöl a mellizmok, hátul a trapéz izom felső része és a mély nyaki izmok megrövidülnek. Ellenben az elöl lévő nyaki mélyizmok, és hátul a lapockát zárók (trapéz alsó rostjai és rombuszizmok) pedig meggyengülnek, kinyúlnak. Ez az egyensúlytalanság az idő haladtával egyre fokozódik és kialakulhat:

  • az állandó nyak és hát fájdalom
  • gyakran szédülés, fejfájás, fülzúgás, látászavar
  • nehézlégzés és szívpanaszok
  • és ketyeg az időzítő a gerincsérv kialakulásához is.

Később, amennyiben nincs javítva ez a fejtartás, további testtartás hibákat generál. Ekkor már több tünet is érezhető:

  • derékfájást
  • csípő-, térd-, boka panaszokat is okoz.

6-11 éves korig

preventív gerinctorna gyerekeknek

Amikor valamilyen terület érdekel, és kezdek elmélyülni benne, akkor egyszer csak elkezdem más szemüvegen keresztül szemlélni a világot és benne az embereket. Most is ez történt. Ahogy a gerinc egészségének megőrzéséről tanulok és gyakorlom is, másképp kezdek látni. Nem azt figyelem árgus szemekkel, hogy ki hogyan tartja magát, de valahogy mégis meglátom. És elkezdtem látni a gyerekeket. A testtartásukat. Azt, hogy gyakran nincs lehetőségük elegendő mozgásra és azt, hogy ennek milyen következményei vannak, lesznek.

Nagyon-nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekek mozogjanak, és ha már látjuk, hogy indokolt a tartásjavítás, akkor a tornát a megfelelő módon végezzék, szakember segítségével!

Az egész napos ülés a suliban, és a sokszor hozzá társuló mozgásszegény életmód káros hatásai sajnos már az egészen kicsi gyerekek testtartásán is meglátszik. Fejüket kissé előre tolják, vállaik előre esnek, a mellkas beesik és a hát kissé domborúbb lesz. Kezd kialakulni a hanyag tartás. Mindez nem kedvez az élettani gerincgörbületek egészséges megtartásának. Idejekorán jelentkeznek fájdalmak, a mozgásban nehézségek. Figyelembe kell venni a mentális és érzelmi oldalt is, ami egyaránt lehet oka vagy okozata is a kisgyermek rossz tartásának.

A fentebb említetteket a gerinctorna jól ellensúlyozza, megelőzve a csúnya testtartást és sok degeneratív gerincbetegség kialakulását. Segítségével megőrizhető a rugalmasság, megerősíthetők a mély- és tartó izmok, és kialakítható a stabilitás.

A rendszeres mozgás pozitívan hat a mentális, érzelmi, sőt a szociális fejlődésre, egyensúlyra is. Egyrészt egy aktív tornával töltött óra során endorfin típusú hormonok szabadulnak fel az agyban, amelyek a boldogság érzetet biztosítják. Másrészt összefüggés van egy „egyenes”, jó tartás és az önbizalom, magabiztosság között is. Amikor pedig a gyerek közösségeben, a társaival sportol, az a szociális érzékenységét is edzi.

A preventív gerinctornával támogathatjuk a gyermekünk gerincének egészséges fejlődését, a mozgás iránti szeretetét, a kitartását, önbizalmát és még sok területet.

Az órákon játékos gyakorlatokkal várom őket, ahol szinte észre sem veszik, milyen „komoly” munka folyik!

Cikkek & egyéb információk

hírlevél feliratkozás